חקר ימים ואגמים לישראל
English הצהרה מפת האתר ארועים צור קשר דף הבית  


נתונים סינופטים
השימוש בלווינות למיפוי איכות המים בכנרת נעשה באמצעות מערכת SISCAL שפותחה במסגרת מחקר של התוכנית האירופאית החמישית ומשנת 2006 מוטמעת ע"י חברת Informus וחקר ימים ואגמים לישראל בכנרת ובים תיכון.
הניטור מתבסס על שני לווינים יומיים (MODIS Aqua & Terra) שלהם רמת הפרדה מרחבית של 1×1 ק"מ, ועל לווין ה-MERIS FR עם רמת הפרדה מרחבית של 300×300 מ' שחולף מעל הכנרת כל ~ 3 ימים. זמן החליפה של הלווינים הוא בין השעות 8:00 עד 10:00 זמן GMT. קליטת צילומי הלווין בשרת של מערכת SISCAL המותקן בגרמניה נעשית משני מוקדים. צילומי לווין ה-MODIS מתקבלים מאתר אינטרנט של NASA באיחור של עד כ-12 שעות, וצילומי לווין ה-MERIS FR מורדים מהארכיון "המתגלגל" של סוכנות החלל האירופית ESA כמעט בזמן אמת.
עיבוד צילומי הלווין כולל מספר שלבים: תחילה נקלטים צילומי הלווין הגולמיים קרוב ל"זמן אמת" בשרת ועוברים תהליכי עיבוד תמונה . מול נתוני הלווין נאספים נתונים מהשטח ע"י צוות המעבדה לחקר הכנרת במסגרת תוכנית ניטור ייעודית וסקרים אחרים. חלק מנתוני פירוס הכלורופיל באגם נאספים בתחנות הניטור של המעבדה לחקר הכנרת ונלקחים בסמוך לזמן חליפת הלווינים. הצילומים נבדקים ומכוילים בעזרת אלגוריתמים מתמטיים קיימים שנועדו להעביר את המידע הגולמי שבצילום למידע לימנולוגי שימושי כגון: טמפרטורת פני המים (SST), ריכוזי כלורופיל (Chl.-a), ריכוזי חומר מרחף (TSM) ועומק סקי (secchi depth, מבטא את דרגת העכירות של המים באגם).
לאחר כיול הנקודות בצילום שבהן המידע מדוד וידוע מתבצעת אנליזה סינופטית של האגם כולו.
מטרות השימוש בלווינות בכנרת הן: א. סיוע בניטור היומי של הכנרת ; ב. סיוע באיתור פריסה מרחבית של תופעות בתקופת אירועים חריגים (לדוגמא: פריחות, זיהומים, ירידת המפלס); ג. בניית מערכת מידע סינופטי רב-שנתי לאגם כולו; ד. סיוע בכיול מודלים לימנולוגים; ו- ה. הפצת המידע הנאסף לרשויות ולציבור באמצעות מרכז המידע הימי הלאומי (ISRAMAR) ואתר רשות המים.

לתצוגת תצלומי הלווין ממערכת SISCAL

למאמר: ניטור איכות המים באמצעות צלומי לווין
© כל הזכויות שמורות לחקר ימים ואגמים לישראל בע"מ