חקר ימים ואגמים לישראל
English הצהרה מפת האתר ארועים צור קשר דף הבית  


נתונים סינופטים
השימוש בלווינות למיפוי איכות המים בכנרת נעשה באמצעות מערכת SISCAL שפותחה במסגרת מחקר של התוכנית האירופאית החמישית ומשנת 2006 מוטמעת ע"י חברת Informus וחקר ימים ואגמים לישראל בכנרת ובים תיכון.
הניטור כיום מתבסס על צילומי לווין יומיים של VIIRS עם רזולוציה מרחבית של 750X750 מטר ועל לווין Sentinel-3 עם רזולוציה של 300X300 מטר ופעם ב-16 יום על לווין ה-Landsat 8 עם רזולוציה של 30X30 מטר בערוצי הצבע ו-60X60 מטר בערוץ התרמי.
עיבוד צילומי הלווין כולל מספר שלבים: תחילה נקלטים צילומי הלווין הגולמיים קרוב ל"זמן אמת" בשרת ועוברים תהליכי עיבוד תמונה . מול נתוני הלווין נאספים נתונים מהשטח ע"י צוות המעבדה לחקר הכנרת במסגרת תוכנית ניטור ייעודית וסקרים אחרים. חלק מנתוני פירוס הכלורופיל באגם נאספים בתחנות הניטור של המעבדה לחקר הכנרת ונלקחים בסמוך לזמן חליפת הלווינים. הצילומים נבדקים ומכוילים בעזרת אלגוריתמים מתמטיים קיימים שנועדו להעביר את המידע הגולמי שבצילום למידע לימנולוגי שימושי כגון: טמפרטורת פני המים (SST), ריכוזי כלורופיל (Chl.-a), ריכוזי חומר מרחף (TSM) ועומק סקי (secchi depth, מבטא את דרגת העכירות של המים באגם).
לאחר כיול הנקודות בצילום שבהן המידע מדוד וידוע מתבצעת אנליזה סינופטית של האגם כולו.
מטרות השימוש בלווינות בכנרת הן: א. סיוע בניטור היומי של הכנרת ; ב. סיוע באיתור פריסה מרחבית של תופעות בתקופת אירועים חריגים (לדוגמא: פריחות, זיהומים, ירידת המפלס); ג. בניית מערכת מידע סינופטי רב-שנתי לאגם כולו; ד. סיוע בכיול מודלים לימנולוגים; ו- ה. הפצת המידע הנאסף לרשויות ולציבור באמצעות מרכז המידע הימי הלאומי (ISRAMAR) ואתר רשות המים.

נתונים בקרוב לזמן אמת – מצב האגם מלווינים

לתצוגת תצלומי הלווין ממערכת SISCAL

למאמר: ניטור איכות המים באמצעות צלומי לווין
© כל הזכויות שמורות לחקר ימים ואגמים לישראל בע"מ