חקר ימים ואגמים לישראל
English הצהרה מפת האתר ארועים צור קשר דף הבית  
מטאורולוגיה הפרמטרים המטאורולגיים התאדות נתוני זמן אמת מפת התחנות המטארולוגיות

הפרמטרים המטאורולוגיים הנמדדים (א. רימר)
הפרמטרים המטאורולוגיים הנמדדים בתחנה המטאורולוגית של המעבדה לחקר הכנרת ושסיכום המדידה השנתי שלהם מוצג להלן הם:
1. טמפרטורת אויר ברום 8 מטר מעל פני האגם (Ta, °C)
2. טמפרטורת פני המים ב- 5 הס"מ עליונים (Ts, °C)
3. קרינה קצרת גל (RSWin, Wm -2 )
4. קרינה ארוכת גל (RLWin, Wm-2 )
5. לחות יחסית (RH, %)
6. מהירות הרוח (U, m s-1 )

במרבית הנתונים המטאורולוגיים הנמדדים קיימים שני מחזורי תדירות עיקריים: התדירות היומית הגורמת לשינויים בין יום ולילה, והתדירות העונתית הגורמת להבדלים בין עונות השנה.
סיכום המדידות המטאורולוגיות השנתי מיוצג ע"י ממוצע שעתי (שיעור התנודה היומית) ע"פ חודשי השנה (שיעור התנודה העונתית).
לחות יחסית ומהירות רוח: סיכום שנתי של ממוצעי מהירות הרוח מדגים את רוחות אחר-הצהריים הקיציות האופייניות לאגם. שעה 15:00 (שעון חורף) היא שעת השיא לאורך כל השנה, והחודשים יוני-יולי-אוגוסט הם החודשים בהם הרוחות הן החזקות ביותר. חודשי החורף והשעות 00:00 עד 10:00 הן בהכללה הזמנים בהם בממוצע מהירות הרוח היא הנמוכה ביותר ועומדת על פחות מ- 2 ms-1 . הלחות יחסית (%) מעל פני האגם מצויה בד"כ בהתאמה שלילית עם מהירות הרוח (מהירות גדלה –לחות פוחתת). חודשים ינואר ופברואר הם בד"כ הלחים ביותר , בעיקר בשעות הבוקר והלילה, וחודשי הקיץ החל מאפריל ועד אוקטובר הם יבשים יחסית, בעיקר בשעות שיא הרוח (15:00).
טמפרטורה: חודשים ינואר ופברואר הם הקרים ביותר בשנה כ- 14°C , וחודש אוגוסט הוא החם ביותר- מעל 32°C בממוצע חודשי. התנודה היומית של טמפרטורת האויר גדולה יחסית לתנודה היומית המוגבלת של טמפרטורת פני המים.
קרינה: מדידות קרינה קצרת גל מראות באופן קבוע על ערך מקסימלי יומי בשעות הצהריים 13:00-11:00. בסקלה העונתית הקרינה מקסימל ית בחודשים יוני ויולי. נתוני הקרינה ארוכת הגל מראים שיא בקרינה בצהריים של החודשים יוני עד ספטמבר. תחום הקרינה קצרת הגל הוא בין 0 (לילה) לכ-1000 Wm-2 בשעות היום. תחום הקרינה ארוכת הגל הוא בין 300 ל- 450 Wm-2 בקירוב.

סיכום שנתי של פרמטרים מטאורולוגיים המבוסס על ממוצעים שעתיים וחודשיים:
© כל הזכויות שמורות לחקר ימים ואגמים לישראל בע"מ