חקר ימים ואגמים לישראל
English הצהרה מפת האתר ארועים צור קשר דף הבית  
מטאורולוגיה הפרמטרים המטאורולגיים התאדות נתוני זמן אמת מפת התחנות המטארולוגיות

התאדות-א. רימר
ההתאדות הינה חלק מהמחזור ההידרולוגי ולה השפעה מכרעת על נפחי המים הזמינים בכנרת.
ההתאדות מהכנרת מוערכת בכ- 230 מיליון מטר מעוקב (מלמ"ק) בשנה בממוצע (על פי מאזני חברת מקורות). להתאדות גם תפקיד מרכזי בקביעת רמות המליחות בכנרת, וזו מהווה מדד חשוב ביותר באיכות המים של האגם בעיקר לצרכי השקייה.
אומדנים של מים זמינים לשאיבה ושל איכות המים הם מרכיבים עיקריים בניהול הידרולוגי של האגם. ולכן החשיבות הגדולה לדיוק שבו מתבצעים חישובי ההתאדות ומאזני המים.
במעבדה לחקר הכנרת פיתחנו ויישמנו מספר שיטות לחישוב ההתאדות מפני המים על ידי שימוש במשתנים מטאורולוגים ואגמיים מדודים: קרינה, טמפרטורת אוויר, טמפרטורת פני המים, לחות יחסית, רוח, וטמפרטורת פרופיל המים באגם.
נתונים אלה נמדדים בתחנה המטאורולוגית שמפעילה המעבדה לחקר הכנרת בטבחה משנת 1996; בתחנה לניטור האגם במרכז הכנרת (תחנה A); ובתחנות המטאורולוגיות של השרות המטאורולוגי.
השיטות שבהן השתמשנו הן מאזן האנרגיה לחישוב ההתאדות על בסיס חודשי; ארבעה אלגוריתמים שונים שמשתמשים בשיטות אירודינמיות כדי לחשב התאדות בפרקי זמן של 10 דקות ומעלה; ומשוואת פנמן לחישוב התאדות יומית.
החישובים נבחנו בהשוואה למדידות של התאדות מים מגיגית, ובהשוואה לנתוני התאדות מתוך מאזני החום החודשיים של הכנרת עבור השנים 2007 – 1996. כיום ברשות המעבדה כלים לחישוב התאדות ושטף חום מוחשי על בסיס חודשי, יומי ושעתי.
חישובי ההתאדות מהאגם מסייעים בהבנה הפיסיקאלית של ההידרולוגיה של האגם, ומאפשרים לבדוק את השפעת המשתנים האקלימיים על רמות ההתאדות באגם בתרחישים שונים, בהתאם למגמות אקלימיות עתידיות.

להרחבה: המאמר המלא
למאמר: מדוע פחתה ההתאדות מאגם הכנרת דווקא בתנאי חום קיצוני ?
התאדות מהכנרת אוגוסט 2015

© כל הזכויות שמורות לחקר ימים ואגמים לישראל בע"מ