חקר ימים ואגמים לישראל
English הצהרה מפת האתר ארועים צור קשר דף הבית  
מטאורולוגיה הפרמטרים המטאורולגיים התאדות נתוני זמן אמת מפת התחנות המטארולוגיות

מטאורולוגיה (א. רימר)
התנאים האקלימיים הפועלים על פני המים בכנרת הם הגורמים העיקריים הקובעים את טמפרטורת פני המים ואת שיעור ההתאדות, והם גם הכח המניע העיקרי של ההידרודינמיקה של האגם.
בין תנאים אלה ניתן למנות את טמפרטורת האויר, הלחות היחסית, עצמת קרינת השמש, ומשטר הרוחות. למשתנים פיזיקליים אלה ידועה השפעה מכרעת על התהליכים הגיאוכימיים והביולוגיים באגם דרך תהליכי השיכוב התרמי, הסעה, ערבוב, והרחפת חלקיקים.
התחנה המטאורולוגית הימית של המעבדה לחקר הכנרת פועלת החל משנת 1996 . עד 2007 תחנה זו היתה ממוקמת על עמוד מטאורולוגי מול חוף טבחה, כיום היא ממוקמת בנמל הדייגים ליד קיבוץ גנוסר.
בתחנה נדגמים כל 10 דקות הפרמטרים הפיזיקליים הבאים: טמפרטורת אויר, טמפרטורת פני המים, לחות יחסית, מהירות וכיוון רוח, קרינה ארוכת גל ( 5-25 µm), וקרינה קצרת גל (305-2800 nm).
במהלך השנים 2002 ו- 2003 נכנס לתוקפו במלואו הסכם שיתוף פעולה בין המעבדה לחקר הכנרת והשרות המטאורולוגי (שמ"ט). הסכם שיתוף הפעולה כלל איחוד בשיטות ומכשירי מדידה בין המעבדה לשמ"ט; הקמת תחנה מטאורולוגית נוספת על רפסודת המחקר הממוקמת במרכז האגם בתחנה A; ומתן אפשרות למעבדה התחבר למאגר הנתונים של השמ"ט ולשלוף משם נתונים מטאורולוגיים של התחנות המטאורולוגיות בצמח ובבית-צידה בדרום ובמזרח הכנרת בהתאמה. כיום עומדות לרשות המעבדה מדידות רציפות מארבע תחנות מטאורולוגיות באזור הכנרת במקביל, ברמת דיוק גבוהה, ובפריסה רחבה יותר מבעבר.
© כל הזכויות שמורות לחקר ימים ואגמים לישראל בע"מ